118k views
1 vote
2 Al(s) + Fe2O3(aq) - AlO3(aq) + 2 Fe(s)

You react 20.00 grams of aluminum with iron(III) oxide. How many grams of iron should you produce?
What is the percent yield if the experimental yield is 32.67 grams of iron?

User Wolric
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

78.8%

Step-by-step explanation:

The equation of the reaction is;

2 Al(s) + Fe2O3(aq) ------> Al2O3(aq) + 2Fe(s)

Number of moles in 20g of Al= 20g/27 g/mol = 0.74 moles

From the reaction equation;

2 moles of Al yields 2 moles of Fe

0.74 moles of Al yields 0.74 moles of Fe

Hence;

Mass of Fe produced = 0.74 moles of Fe * 56 g/mol

Mass of Fe produced = 41.44 g of Fe (This is the theoretical yield of Fe)

percent yield = actual yield/ theoretical yield * 100

actual yield = 32.67 grams of iron

percent yield = 32.67 g/41.44 g * 100

percent yield = 78.8%

User Aguid
by
8.2k points