Answer:
c) 2.4m
Step-by-step explanation:
1 liter of water evaporates in 30 minutes, Mass of water evaporation is :
1 / (30 * 60) = 5.55 *

The diameter of the tube is 0.85 cm inside and 1.2 cm outside
L = 1253 / 518.434 = 2.416
The length of the copper tube must be 2.4 m long.