Answer:
$2655 + $324d
Explanation:
total cost of a booth = fixed cost + (variable cost x number of days)
Fixed costs are costs that do not vary with output
Variable costs are costs that vary with production
cost of 18 food booths = 18(50 + 6d) = 900 + 108d
cost of 27 game booths = 27(65 + 8d) = 1755 + 216d
Add the total cost of the food and game booths together 900 + 1755 = 2655
108d + 216d = 324d