menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
OK PLEASE HELP THIS IS DUE TONIGHT PLEASE HELPPPPP A sign in a bakery shows 50 cupcakes for $129. What is the unit price to the nearest cent? A 2.58 per cupcake B 1.29 per cupcake C 0.64 per cupcake D
asked
Aug 7, 2022
9.7k
views
5
votes
OK PLEASE HELP THIS IS DUE TONIGHT PLEASE HELPPPPP
A sign in a bakery shows 50 cupcakes for $129. What is the unit price to the nearest cent?
A 2.58 per cupcake
B 1.29 per cupcake
C 0.64 per cupcake
D 0.39 per cupcake
Mathematics
high-school
Jeremy Savage
asked
by
Jeremy Savage
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The answer is A I did the math
Nicholas Clinton
answered
Aug 9, 2022
by
Nicholas Clinton
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
The answer is b. Abuse
Aeubanks
answered
Aug 13, 2022
by
Aeubanks
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 28, 2021
185k
views
Help please A sign in a bakery gives these options: 12 cupcakes for $29 24 cupcakes for $56 50 cupcakes for $129 Find each unit price to the nearest cent. The unit price for the 12-cupcake option is $
Bojtib
asked
May 28, 2021
by
Bojtib
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
185k
views
asked
Nov 12, 2022
235k
views
A sign in a bakery gives the following options: Option A is 12 cupcakes for $30. Option B is 24 cupcakes for $66. Option C is 50 cupcakes for $129. What is the cost of one cupcake for Option A?
Dieter
asked
Nov 12, 2022
by
Dieter
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
235k
views
asked
May 7, 2021
192k
views
Help plsss A sign in a bakery gives these options: 12 cupcakes for $29, 24 cupcakes for $56, and 50 cupcakes for $129 a) Find each unit price to the nearest cent. b) Which option gives you the
DarkNik
asked
May 7, 2021
by
DarkNik
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org