215k views
19 votes
A sample of oxygen gas in a closed system has a volume of 0. 225 L at a pressure of 947 kPa. What will the pressure of the gas be when the volume is reduced to 0. 216 L if the temperature remains constant?

1 Answer

10 votes

Answer:

0.225=947

0.216=x

0.225x=947×0.216

0.225x=204.552

x=204.552/0.225

x=909.12

User Suresh Chikkam
by
7.1k points