12.8k views
20 votes
A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?

User BlueNC
by
7.5k points

2 Answers

10 votes

Answer:

0.13

Explanation:

You need to take the prices and divide by the number of ounces

3.12 dollars/ 24 ounces

Therefore the answer is 0.13 per ounce

I hope this helps! ^-^

User Windsinger
by
8.1k points
2 votes

Answer:

$0.13 per ounce

Explanation:

To find the unit rate, we have to divide the total cost by the number of ounces.


  • (3.12 dollars)/(24 ounces)
  • 0.13 dollars/ounce or $0.13 per ounce
User Raul Vejar
by
7.4k points

Related questions

asked Apr 19, 2024 94.2k views
AlmasB asked Apr 19, 2024
by AlmasB
8.4k points
1 answer
5 votes
94.2k views
asked Nov 23, 2017 39.8k views
WangYudong asked Nov 23, 2017
by WangYudong
7.7k points
1 answer
4 votes
39.8k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.