132k views
6 votes
A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?

User Pegasus
by
6.9k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$7.69 per ounce

Explanation:

24/3.12= 7.692307692...→ 7.69

User Mo Nazemi
by
8.7k points

Related questions

asked Apr 19, 2024 94.2k views
AlmasB asked Apr 19, 2024
by AlmasB
8.4k points
1 answer
5 votes
94.2k views
asked Nov 23, 2017 39.8k views
WangYudong asked Nov 23, 2017
by WangYudong
7.7k points
1 answer
4 votes
39.8k views