213k views
5 votes
4 pounds of sausage cost $35.84. What is the price per ounce? PLEASE HELP!!

User Gterdem
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$8.96

Explanation:

35.84/4=8.96

until rate is 8.96

User Fahad Ishaque
by
4.5k points