Solution :
Given :
External diameter of the hemispherical shell, D = 500 mm
Thickness, t = 20 mm
Internal diameter, d = D - 2t
= 500 - 2(20)
= 460 mm
So, internal radius, r = 230 mm
= 0.23 m
Density of molten metal, ρ =

=

The height of pouring cavity above parting surface is h = 300 mm
= 0.3 m
So, the metallostatic thrust on the upper mold at the end of casting is :

Area, A





= 7043.42 N