Answer:
2.6 billion years
Step-by-step explanation:
Given that :
Percentage of potassium - 40 left = 25%
This is equivalent to 25/100 = 1/4
Half-life(t1/2) of potassium - 40 = 1.3 billion years
Recall; half - life is the time taken for a radioactive substance to Decay to half of its original size ;
Initial percentage of K - 40 = 100%
Time taken to reduce to half = 1.3 billion years ;
After 1.3 billion years, percentage left = 100/2 = 50%
After another 1.3 billion years ; percentage left = 50%/2 = 25%
Hence, time taken to reduce to 25% is (1.3 + 1.3) = 2.6 billion Years