menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A clothing company produced 1400 items of clothing. Of those, 15% were jackets, 35% were dresses, and 20% were shoes. How many of the items of clothing were NOT jackets, dresses, or shoes?
asked
Apr 8, 2022
197k
views
3
votes
A clothing company produced 1400 items of clothing. Of those,
15% were jackets, 35% were dresses, and 20% were shoes.
How many of the items of clothing were NOT jackets, dresses, or shoes?
Mathematics
high-school
Anthony Greco
asked
by
Anthony Greco
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
1400 x 0.15 = 210
1400 x 0.35 =490
1400 x 0.20 = 280
.2 + .15 + .35 = 0.70
1400 x .70 = 980
1400- 980 = 420
420 items were not jackets dresses or shoes
Joseph Little
answered
Apr 13, 2022
by
Joseph Little
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org