41.0k views
3 votes
4. The density of lead is 11.3 g/cm, Determine the mass of 4.25 cm of lead, (18.09)

User Aligf
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

48.03grams

Step-by-step explanation:

Density of a substance is calculated as follows:

Density (g/cm³) = mass (g) / volume (cm³)

Based on the information given in this particular question:

Density of lead (Pb) = 11.3 g/cm³

Volume of lead (Pb) = 4.25 cm³

Density = m/V

11.3 = mass/4.25

Mass = 48.025

= 48.03grams.

User DFord
by
7.3k points