Answer:
-2.83 m/s²
Step-by-step explanation:
- Initial velocity (u) = 34 m/s
- Final velocity (v) = 17 m/s
- Time taken (t) = 6 seconds
❖ Acceleration is defined as the rate of change in velocity with time.
→ a = (v - u)/t
- v denotes final velocity
- a denotes acceleration
- u denotes initial velocity
- t denotes time
→ a = (17 - 34)/6 m/s²
→ a = -17/6 m/s²
→ Acceleration = -2.83 m/s²
(Minus sign implies that the velocity is decreasing.)