169k views
2 votes
NEED HELP QUICKLY TYSM IF U DO :)

NEED HELP QUICKLY TYSM IF U DO :)-example-1
User Boutta
by
4.2k points

1 Answer

4 votes
The 13.5 fl. oz bottle is better, because it is cheaper per ounce.

The 16 fl. oz bottle is $6.19, so it is $6.19/16oz = $0.38/oz

The 13.5fl. oz bottle is $3.99, so it is $3.99/13.5oz = $0.29/oz

0.29 is less than 0.38, thus the 13.5 oz is cheaper and the better buy.
User Issachar
by
4.7k points