menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pound. Write an expression to represent the total price of the fruit.
asked
Apr 15, 2022
53.9k
views
1
vote
The price of grapes, g, is $2.19 per
pound. The price of bananas, b, is
$0.59 per pound. The price of pears,
p, is $1.49 per pound.
Write an expression to represent the
total price of the fruit.
Mathematics
high-school
Stripies
asked
by
Stripies
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
just add but 2.19+0.59+1.49...
Ziarek
answered
Apr 20, 2022
by
Ziarek
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 8, 2022
122k
views
The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pound. What is the total cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and
GordyD
asked
Mar 8, 2022
by
GordyD
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
122k
views
asked
May 6, 2023
124k
views
The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pound.
And Finally
asked
May 6, 2023
by
And Finally
7.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
124k
views
asked
Mar 4, 2024
231k
views
Given P = {apples, oranges, bananas, pears} and Q = {oranges, pears, grapes}, what is P ∩ Q? a) P ∩ Q = 0 (empty set) b) P ∩ Q = {oranges, pears} c) P ∩ Q = {apples, oranges} d) All of the above
Ngo Hung
asked
Mar 4, 2024
by
Ngo Hung
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
231k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity