226k views
3 votes
An engineer turns the temperature of a gas down, holding the volume constant at 1,250 L. Initially, the temperature of the gas was 625. °C and had a pressure of 275. KPa. Determine the pressure of the gas when the temperature decreased to 240°C

User Plutoberth
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

625=275

240=x

625x=275×240

625x=66000

x=66000/625

x=105 .6

Step-by-step explanation:

If 625°C gives us 275KPa then 240°C will give us the the sum of 275×240 divided by 625

User Mogzol
by
7.0k points