31.5k views
4 votes
Lee watches TV for 4 hours per day. During that time, the tv consumes 150 watts per hour. Electricity cost (12 cents)/(1 kilowatt-hour). How much does Lee's tv cost to operate for a month of 30 days?



1 Answer

5 votes

Answer:

$2.16

Explanation:

150 * 4 = 600watt-hours

600 = 0.6kilowatt-hours

0.6 * 30 = 18kilowatt-hours

18 * 0.12 = $2.16

User Veeru
by
7.0k points