126k views
0 votes
For a birthday party, Mr. Perkins orders 8 chocolate chip cookies and 16 sugar cookies. Each cookie is the same price. He also picks up a cupcake for himself, which costs $2.75. The total bill is $44.03. What is the cost of a cookie?

Remember money is rounded to the nearest hundredth.

2 Answers

2 votes

Answer:

$1.72

Explanation:

First, subtract the cupcake from the total

44.03-2.75=41.28

Find out the total number of cookies

8+16=24

Then divide the total cookie price by the total number of cookies

41.28÷24=1.72

Each cookie costs $1.72

User Sherman Lo
by
6.5k points
2 votes

Answer:

2 dollars

Explanation:

User Tuma
by
8.2k points