231k views
1 vote
I need explanation i already know answer

Jack k buys four apples.
He pays with a £2 coin.
He gets £1.20 change.
How much does one apple cost? Ans=20p

2 Answers

2 votes
200-120=80
120 -80 =20
User Ram Iyer
by
4.5k points
4 votes

Explanation:

so he goes with a 200p, spends 80p, so he comes back with 120p

4 x 20 = 80p and he's paying for it so he gives the money away

User Chris Cashwell
by
5.2k points