18.9k views
4 votes
A brick of marble weighs 2,268 grams and has the following dimensions:

length 25 cm, height 12 cm, and width 28 mm. What is the approximate
density of the marble? Round to the nearest tenth.
Type your numerical answer below.
density of marble = _(blank)
g
cm3

User Tom Shen
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Below in bold.

Explanation:

Density = mass / volume

Mass = 2268 g.

Width of the brick = 28 mm = 2.8 cm.

Volume = 25 * 12 * 2.8 = 840 cm^3

So the density = 2268/840

= 2.7 g/cm^3.

User Bpy
by
6.8k points