123k views
3 votes
Lincoln buys milk and oranges at the store.

· He pays a total of $41.63.

· He pays a total of $4.19 for the milk.

· He buys 6 bags of oranges that each cost the same amount.


Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag of oranges costs.

User Rami Awar
by
5.9k points

2 Answers

5 votes

Answer: $6.24

Explanation:

41.63-4.19= 37.44

37.44/6=6.24

User Darshan B
by
5.4k points
3 votes

Answer:

6.24

Explanation:

41.63-4.19=37.44

37.44/6

User Cody Chang
by
6.0k points