167k views
3 votes
Norman purchases five pounds of apples for $10. What is the price per pound?

User Gandalfml
by
7.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

2 Dollars per pound

Explanation:

you can divide $10 by how many bags of apples you bought to get 2 dollars per pound

User Fosho
by
7.2k points
0 votes

Answer:

2 dollars per pound

Explanation:

10/5=2

User Evpo
by
6.7k points