175k views
0 votes
Assume that the probability of a defective computer component is 0.02. Components arerandomly selected. Find the probability that the first defect is caused by the seventh componenttested. Find the expected number and variance of the number of components tested before adefective component is found.

1 Answer

4 votes

Answer:

0.0177 = 1.77% probability that the first defect is caused by the seventh component tested.

The expected number of components tested before a defective component is found is 50, with a variance of 0.0208.

Explanation:

Assume that the probability of a defective computer component is 0.02. Components are randomly selected. Find the probability that the first defect is caused by the seventh component tested.

First six not defective, each with 0.98 probability.

7th defective, with 0.02 probability. So


p = (0.98)^6*0.02 = 0.0177

0.0177 = 1.77% probability that the first defect is caused by the seventh component tested.

Find the expected number and variance of the number of components tested before a defective component is found.

Inverse binomial distribution, with
p = 0.02

Expected number before 1 defective(n = 1). So


E = (n)/(p) = (1)/(0.02) = 50

Variance is:


V = (np)/((1-p)^2) = (0.02)/((1-0.02)^2) = 0.0208

The expected number of components tested before a defective component is found is 50, with a variance of 0.0208.

User Aschoerk
by
7.2k points