154k views
1 vote
A box has a mass of 3 kg. The box is lifted from the floor and placed

on a shelf. If the box gains a Potential Energy of 100 J, then how high
is the shelf?
a 2.34 m
b 1.20 m
C 1.50 m
d 3.40 m
HALP

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

Potential energy=MGH

100=3×10×H.

H=100/30

H=3.40m

User Parker Hoyes
by
6.9k points