89.2k views
2 votes
Carlos bought 6.5 pounds of bananas for $5.20.

● What is the price per pound of the bananas that Carlos bought?


What quantity of bananas would one dollar buy?

1 Answer

0 votes
Answer:

Each banana cost $0.80.

Explanation:

5.20 divided by 6.5 is 0.80
User Sonjia
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories