51.9k views
5 votes
4
- 1
lb. of turkey costs $12.75. What is the price per
pound of turkey?

4 - 1 lb. of turkey costs $12.75. What is the price per pound of turkey?-example-1
User Ninjanoel
by
4.8k points

2 Answers

4 votes
12.75/4.5=2.83
Cost of turkey=$2.83

2.83(5.5)=15.565 or 15.57
Cost of 5.5 pound turkey is $15.57
User Marcelo Keiti
by
5.0k points
3 votes

Answer:

if it costs 12.75, we can probably divide that by the decimal, as fractions and decimals are similar. just turn the decimal into a fraction and it should be easy :)

(Turn it into a whole number by the way. "When dividing a whole number by a decimal, you're going to need to change that decimal into a whole number."- from Khan Academy)

User Can Aksoy
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.