Answer:
112
Explanation:
Expected Value is anticipated value, calculated by multiplying each of possible outcomes with their probability of occurrence.
If Price has = 60% chance of value 120 , & 40% chance of value 100
Expected Value = Sum ( Probability of outcome x Payoff )
E (X) = Σ [ xi . PR ( xi ) ] = x1. Pr (x1) + x2 . Pr (x2)
= 0.6 (120) + 0.4 (100) = 72 + 40
= 112