8.4k views
5 votes
Solve for the h: V= 1/3 π r^2 h

Solve for the h: V= 1/3 π r^2 h-example-1
User Prix
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

H = 3V/πr^2 V ∈ ℝ, r ∈ ℝ

Explanation:

multiply both sides

swap the sides

and then write in parametric form

hope this helps!

User Punk
by
6.6k points