Answer:
1.80
Explanation:
1) Price of Pears
formating: 1.30*7 = 9.10
2) Price of Apples
formating: 12.70-9.10 = 3.60
3) Price of Apples/Kg
formating: 3.60/2 = 1.80
each apple is £ 1.80
i first multiplied the cost for one pear by 7, to get how much money was spent on pears out of the 12.70.
Then i took the remaining money and divided it by 2 to get how much each apple costs.
6.5m questions
8.7m answers