223k views
3 votes
no links please i’m in yr7 / sixth grade so don’t make the answer too complicated or it won’t register ot

no links please i’m in yr7 / sixth grade so don’t make the answer too complicated-example-1
User Cavan
by
5.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

1.80

Explanation:

1) Price of Pears


1.30 * 7 = 9.10 formating: 1.30*7 = 9.10

2) Price of Apples


12.70 - 9.10 = 3.60 formating: 12.70-9.10 = 3.60

3) Price of Apples/Kg


(3.60)/(2) = 1.80 formating: 3.60/2 = 1.80

User Poliziano
by
6.1k points
6 votes

Answer:

each apple is £ 1.80

Explanation:

i first multiplied the cost for one pear by 7, to get how much money was spent on pears out of the 12.70.

Then i took the remaining money and divided it by 2 to get how much each apple costs.

User Michael Parkin
by
5.9k points