211k views
1 vote
A pair of shoes cost $16. What is the price of the shoes after a 30% discount?

1 Answer

4 votes

Answer:

$4.80

Explanation:

$16×30%

= $16×(30/100)

=$16×0.3

=$4.80

User Lubilis
by
7.1k points