Answer: Pressure of the gas in the tank is 9.8 atm.
Step-by-step explanation:
Given: Moles = 2.0 moles, Volume = 5.0 L
Temperature =

Formula used to calculate pressure is as follows.
PV = nRT
where,
P = pressure
V = volume
n = no. of moles
R = gas constant = 0.0821 L atm/mol K
T = temperature
Substitute the values into above formula as follows.

Thus, we can conclude that pressure of the gas in the tank is 9.8 atm.