109k views
3 votes
The sixth grade teachers (10 teachers) ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs 13.75. If they were to split the cost evenly, how much will each person need to pay?​

User Flotzilla
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.75

Explanation:

cost of pizzas

13.75 * 2 = 27.50

Cost per person

27.50/10 = 2.75

User Whitney
by
7.9k points
4 votes

Answer:

they will pay a lot my guy

User Lithicas
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories