menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
18. Elijah is making a batch of cookies. He needs 1 cups of butter. A pound of butter cost $3.50. A pound of butter contains 2 cups. What is the cost of butter for the batch of cookies?
asked
Jul 12, 2022
218k
views
4
votes
18. Elijah is making a batch of cookies.
He needs 1 cups of butter.
A pound of butter cost $3.50.
A pound of butter contains 2 cups.
What is the cost of butter for the batch of cookies?
Mathematics
college
BlueSky
asked
by
BlueSky
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
$1.75 would be the answer
Aponting
answered
Jul 17, 2022
by
Aponting
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org