150k views
5 votes
It cost $56 for 10 books. If they all cost the same, how much did 1 book cost? Write just the number in dollars, no labels - ($_.__)

User Hubisan
by
5.6k points

2 Answers

7 votes
$5.60 because 56 divided by 10 is 5.6 and 5.6 can not be price so you add a zero to the end
User Eskandar Abedini
by
4.9k points
2 votes

Answer:

$5.60 per book

Explanation:

56 divided by 10 is 5.6

~Plz tap the crown~

~Thank you~

User Onedayitwillmake
by
5.4k points