192k views
3 votes
A 2-kilogram bag of potting soil costs $1.96. What is the unit price?

2 Answers

0 votes

Answer:

98¢

Explanation:

The unit price of an item is the price of one unit. In this case, this would be the price of a single kilogram.

To find the unit price, we'll divide the given price by the amount of units it is for. So, divide 1.96 by 2.

1.96 ÷ 2 = unit price

0.98 = unit price

This means the price of a single kilo of potting soil is $0.98. The unit price of the potting soil is 98 cents.

Good luck :)

User Roterl
by
6.3k points
5 votes

Answer:

The unit price is $0.98

User Mark Rowlands
by
5.9k points