153k views
1 vote
The mean age of 11 women in an office is 31 years old.

The mean age of 6 men in an office is 29 years old.
What is the mean age (nearest year) of all the people in the office?

2 Answers

5 votes

Answer: 30.2

Step-by-step explanation:

The mean is calculated by taking the sum of the values and dividing by the count.

For instance, for the 6 women, with the mean being 31, we can see that the ages summed to 186:

186

6

=

31

And we can do the same for the men:

116

4

=

29

And now we can combine the sum and count of the men and women to find the mean for the office:

186

+

116

10

=

302

10

=

30.2

Step-by-step explanation:

User Shirish Patel
by
6.7k points
7 votes

9514 1404 393

Answer:

30

Step-by-step explanation:

The total of the ages of the 11 women is 11·31 = 341. The total of the ages of the 6 men is 6·29 = 174. Then the total of the ages of all 17 people in the office is ...

341 + 174 = 515

and their average age is ...

515/17 ≈ 30.294 ≈ 30

The mean age of the people in the office, to the nearest year, is 30.

_____

The mean is the total divided by the number of contributors. Then the total is the mean times the number of contributors.

User Singmotor
by
7.8k points