menu
Askians
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
8) What is the unit price? 5 pounds of lawn seed costs $36 * $9.20 per pound $7.20 per pound $7.00 per pound $5.20 per pound
asked
Feb 11, 2022
219k
views
2
votes
8) What is the unit price? 5 pounds of lawn seed costs $36 *
$9.20 per pound
$7.20 per pound
$7.00 per pound
$5.20 per pound
Mathematics
high-school
Kubeczek
asked
by
Kubeczek
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$7.20 per pound!!!!!!!!
Marcelo Barros
answered
Feb 13, 2022
by
Marcelo Barros
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
the answer is $7.20 per pound
Ohad Sadan
answered
Feb 14, 2022
by
Ohad Sadan
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Askians