149k views
5 votes
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?

(Write in dollars & cents.)

1 Answer

3 votes

Answer:

He pays $8.70

Explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

User Zhuber
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.