48.5k views
4 votes
A regular bar is 5 ounces and costs $1.25 A gigantic bar is 2 pounds and costs $6.98.

What is the price per ounce for the regular bar?
What is the price per pound of the gigantic bar?

User Terry Low
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

An experiment is done to see the health effect of large amounts of aspirin on rats. ... 2. Apples sell for 43 cents a pound. How much do 3.2 pounds of apples cost? ... A solid gold nugget is 23.5 ounces. How much is it worth? 23.5 oz x. $500 lez ... 5. A chocolate bar weighs 4.00 ounces.

Explanation:

User Eric Urban
by
4.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.