menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Grocery Mart has cookies on sale for $3 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale for $5.70 for 19 cookies. Which store has a better deal on cookies. Write the cheaper cos…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Grocery Mart has cookies on sale for $3 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale for $5.70 for 19 cookies. Which store has a better deal on cookies. Write the cheaper cos…
asked
May 11, 2022
177k
views
5
votes
Grocery Mart has cookies on sale for $3 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale for $5.70 for 19 cookies. Which store has a better deal on cookies. Write the cheaper cost per cookie in dollars. ($_.__)
Mathematics
middle-school
Uday Chauhan
asked
by
Uday Chauhan
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
5.70 for 19
Explanation:
Aksyuma
answered
May 18, 2022
by
Aksyuma
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 25, 2022
216k
views
Grocery Mart has cookies on sale for $3.84 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale $5.70 for 19 cookies. Which store has a better deal on cookies?
Cania
asked
Sep 25, 2022
by
Cania
9.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
22
votes
216k
views
asked
Nov 13, 2022
176k
views
Grocery Mart has cookies on sale for $3.84 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale for $5.70 for 19 cookies. Which store has a better deal on cookies?
PoPaTheGuru
asked
Nov 13, 2022
by
PoPaTheGuru
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
176k
views
asked
Nov 14, 2022
81.4k
views
Someone help me pls! You can buy 3 apples at Quick Mart for $1.17. You can buy five of the same apples at Shop & Save for $2.40 How much will you save per apple if you buy them at the cheaper store?
Donkeydown
asked
Nov 14, 2022
by
Donkeydown
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
81.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org