menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Reema bought pencils for school in August, she gave them to her friends. She used of what she had in the first month of cheat She now had 3 pencils left How many pencils did she buy in August?
asked
Jan 18, 2022
64.1k
views
0
votes
Reema bought pencils for school in August, she gave them to her friends. She used
of what she had in the first month of cheat She
now had 3 pencils left
How many pencils did she buy in August?
Mathematics
high-school
Ahsankhan
asked
by
Ahsankhan
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
Reema bought 24 pencils in august.
Explanation:
Phew
answered
Jan 24, 2022
by
Phew
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 10, 2024
142k
views
Reema bought pencils for school in august. She gave 1/2 of them to her friends. She used 3/4 of what she had left for the first month of school. She now had 3 pencils left. How many pencils did she buy
Osman Khalid
asked
Aug 10, 2024
by
Osman Khalid
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
142k
views
asked
Jan 11, 2022
193k
views
Reema bought pencils for school in August. She gave 1 / 2 of them to her friends. She used 3/4 of what she had left the first month of school. She now had 3 pencils left How many pencils did she buy in
Ilijanovic
asked
Jan 11, 2022
by
Ilijanovic
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
193k
views
asked
Jul 7, 2021
227k
views
Reema spends $19.25 on 100 lead pencils. what is the price of one pencils? round the answer to the nearest penny. Answers $0.02 $0.19 $1.93 $19.25
RobF
asked
Jul 7, 2021
by
RobF
8.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
227k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity