46.7k views
1 vote
The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?

User Jivers
by
7.8k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$11.75

Explanation:

To find a unit price you must divide the price by how many objects bought.

So I divided 82.25 by 7

When I did this I got 11.75

This means each scarf costs $11.75

User RonnyKnoxville
by
7.2k points
1 vote
82.25 divided by 7 is 11.75. Each scarf costs 11.75, this is the unit price.
User Kevin Rave
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.