Answer:
the percentage of light that gets through this combination is 9.38
Step-by-step explanation:
Given the data in the question;
Let us represent the incident unpolarized light with
.
So, the amount of light intensity passing through the first polarizer will be;
=
/ 2 ------ let this be equation 1
An the amount of light intensity passing through the second polarizer will be;
=
cos²θ
given that; the second one has its transmission axis at 30°
so, we substitute;
=
× cos²( 30° )
=
× 0.75
= 0.75

from equation;
=
/ 2
= 0.75(
/ 2 )
= 0.375
.
Now, the amount of light intensity passing through the third polarizer will be;
=
cos² ( 90° - 30° )
=
× cos²( 60° )
=
× 0.25
we substitute
= 0.375
× 0.25
= 0.09375

∴
/
× 100 = 0.09375 × 100
⇒ 9.38%
Therefore, the percentage of light that gets through this combination is 9.38