127k views
1 vote
Piper is buying a bottle of bubbles for $5.99. If there are 3 gallons of bubbles in the bottle, what is the unit rate?

1 Answer

2 votes

Answer:

5.99/3

Explanation:

Teachers usually except this stuff because it is technically correct

User Ken Labso
by
7.1k points