Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
1. Based on the information given in the question, there'll be a retained earning statement of:
= $1090000 × (1 - 30%).
= $1090000 × 70%
= $1090000 × 0.7
= $763000
There'll be a retained earnings statement as of $763,000 addition to the beginning balance.
2. Based on the information given in the question, the net income was overstated by $100,000 since the depreciation expense hasn't been deducted. Therefore, the correct option is A ''Overstated by $100,000".
3. The amount that will be debited to the Construction in Process account, to record the change at the beginning of 2021 will be:
= ($750000 - $450000) + ($375000 - $300000)
= $300000 + $75000
= $375000