69.0k views
4 votes
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?

O $0.08 per ounce
O $0.80 per ounce
O $1.25 per ounce
O $110.40 per ounce

User ThePengwin
by
8.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.08

Explanation:

User Lotan
by
7.8k points
5 votes
A. $0.08 per ounce

Price divided by ounces gives you the unit price.

$9.60/120 ounces = $0.08/ounce
User Deafjeff
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories