menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60? O $0.08 per ounce O $0.80 per ounce O $1.25 per ounce O $110.40 per ounce
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60? O $0.08 per ounce O $0.80 per ounce O $1.25 per ounce O $110.40 per ounce
asked
Nov 6, 2022
69.0k
views
4
votes
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
O $0.08 per ounce
O $0.80 per ounce
O $1.25 per ounce
O $110.40 per ounce
Mathematics
college
ThePengwin
asked
by
ThePengwin
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
0.08
Explanation:
Lotan
answered
Nov 6, 2022
by
Lotan
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
A. $0.08 per ounce
Price divided by ounces gives you the unit price.
$9.60/120 ounces = $0.08/ounce
Deafjeff
answered
Nov 11, 2022
by
Deafjeff
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org