87.5k views
0 votes
A 350 gram mass is tied to a string and spin in a horizontal circle with a radius of 11.0cm.The speed of the mass is held constant and the period of rotation is 0.6seconds. a)What is the angular speed of this mass? b)What is the linear speed of this mass?​

User Pot
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

a) The angular speed omega is given defined as

omega = #rev/period = 1 rev/(0.6 s) = 1.7 rev/s

= (1.7 rev/s)×(2pi/rev) = 10.5 rad/s

b) v = (omega)×r

= (10.5 rad/s)(0.110 m)

= 1.16 m/s

User BarryBostwick
by
6.9k points