97.7k views
15 votes
How many atoms of hydrogen are in 0.25 moles of carbon tetrahydride? ***Use scientific notation***

User Dementrock
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

carbon tetrahydride: CH₄

there are 4 atoms H in 1 mole CH₄

N = n x No

No = avogadro's = 6.02 x 10²³

number of molecules CH₄:

= 0.25 x 6.02 x 10²³

= 1.505 x 10²³ molecules

for 4 atoms of H:

= 4 atoms/molecules x 1.505 x 10²³ molecules

= 6.02 x 10²³ atoms

User Little King
by
5.9k points