92.4k views
3 votes
Kendra is choosing bouquets of flowers for table centerpieces. She decides to buy 40 bouquets for $120 because she thinks that price is a better value than 40 bouquets for $2.50 each. Explain Kendra’s error.

Which statement is correct?








Which statement is correct?

User Evelise
by
5.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

To find the unit cost of her choice, divide $120 by 40 to get $3.00 per bouquet. This unit cost is more than the other deal.

Explanation:

User TALAA
by
5.5k points