218k views
0 votes
Jak starts to save at age 40 for a vacation home that he wants to buy for his 50th birthday. He will contribute $1000 each quarter to an account, which earns 2.1% interest, compounded annually. What is the future value of the investment, rounded to the nearest dollar, when jak is ready to purchase the vacation home?

User NitrusCS
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:


P=\$40840

Explanation:
I=840

From the question we are told that:

Time interval
t=50-40=>10years

Annual contribution
X= 4*1000=>\$4000

Annual interest rate
r=2.1\%

Generally the 10 years interest I is mathematically given by


I=X*t*r


I=4000*0.021*10


I=840

Generally the equation for the future value of the investment
P is mathematically given by


P=X*t+840


P=(4000*10)+840


P=\$40840

User Leib
by
7.5k points